Kort & klassisk
Nathalie Stutzmann
Nikolai Lugansky
Richard Wagner
Edvard Grieg

Kort & klassisk: Griegs Pianokonsert i a-moll

Oslo Konserthus Kjøp billett

Solist Nikolay Lugansky

Foto Nikita Larionov

Kort & klassisk: Griegs Pianokonsert i a-moll

Nathalie Stutzmann dirigerer ouverturen til Wagners Mestersangerne fra Nürnberg og Nikolai Lugansky er solist i Griegs Pianokonsert i a-moll.

Richard Wagner (1813–1883) dirigerte Forspill til første akt fra operaen Mestersangerne i Nürnberg for første gang i 1862, seks år før operaen som helhet fikk sin premiere. Dette er den eneste av Wagners operaer som bygger på historiske personer, og hovedinspirasjonen var Hans Sachs, en skomaker, sanger og komponist som levde i Nürnberg på 1500-tallet.

Edvard Grieg (1843−1907) skrev sin Pianokonsert i a-moll sommeren 1868 i idylliske Søllerød på Sjælland. Året etter var nordmannen Edmund Neupert solist under urfremførelsen i København. Grieg kunne ikke være der, og Neupert skrev til ham etter konserten: «Den Triumph jeg feiret, var isandhed storartet. Allerede efter Cadenzen i 1ste Del brast Publikum i en sand Storm.»

I løpet av de neste 39 årene reviderte han verket sju ganger og gjorde rundt 300 større og mindre endringer. Han fullførte den siste versjonen like før sin død i 1907, og den brukes fortsatt. To år senere ble den, som første pianokonsert, spilt inn på plate, og den har siden beholdt sin plass som en av verdens mest populære pianokonserter.

Hva spilles

  • Richard Wagner Mestersangerne i Nürnberg: Ouverture
  • Edvard Grieg Pianokonsert

Varighet

Medvirkende

Billetter

Priser

Prisgrupper Pris
Voksen 195 - 650 kr
Honnør 195 - 520 kr
Student 195 - 325 kr
Barn 150 kr

Kort & klassisk
Nathalie Stutzmann
Nikolai Lugansky
Richard Wagner
Edvard Grieg

Oslo Konserthus Kjøp billett