Oslo-filharmoniens kammerserie
Joseph Haydn
Johannes Brahms
Oslo-filharmoniens kammerserie: To giganter fra den klassiske musikken

F.v.: Anders Rensvik, Daniel Dalnoki, Kristine Lisedatter Martens og Aslak Juva
Foto John-Halvdan Olsen-Halvorsen
Oslo-filharmoniens kammerserie: To giganter fra den klassiske musikken
I denne kammerkonserten med musikere fra Oslo-filharmonien får du et program skrevet av to av klassisk musikks giganter: Joseph Haydn og Johannes Brahms.
Denne konserten henger tematisk sammen med konserten som spilles 18. mars.
Med nærmere 70 verk i sjangeren har Joseph Haydn (1732–1809) fått kallenavnet «strykekvartettens far». Hans opus 77 består av to kvartetter og er blant de siste han skrev i denne formen. Strykekvartett i G-dur, op. 77 nr. 1, som fremføres på denne konserten, kombinerer klassisk klarhet og formbalanse med en ny, virtuos energi – særlig i førstefiolinens parti. Verket regnes som et mesterverk fra Haydns sene år og gir et siste glimt av hans evne til å fornye og videreutvikle kammermusikken.
Johannes Brahms (1833–1897) var en etablert komponist da han endelig våget å utgi sine første strykekvartetter – etter nærmere 20 år med skisser, forkastede utkast og nådeløs selvkritikk. Strykekvartett i c-moll, op. 51 nr. 1 ble publisert i 1873 og bærer tydelig preg av Brahms’ respekt for Beethovens arv og hans søken etter en egen stemme innen den krevende kvartettsjangeren. Verket regnes i dag som en del av kjernerepertoaret, og viser hvordan Brahms, etter lang modning, lyktes i å forene personlig dybde med den klassiske kvartettens idealer.
Hva spilles
- Joseph Haydn Strykekvartett, op. 77 nr. 1
- Johannes Brahms Strykekvartett, op. 51 nr. 1
Varighet
Medvirkende
-
Daniel Dalnoki
Fiolin -
Aslak Juva
Fiolin -
Anders Rensvik
Bratsj -
Kristine Lisedatter Martens
Cello
Denne konserten spilles på Sentralen
Billetter
Priser
Prisgrupper | Pris |
---|---|
Voksen | 295 kr |
Barn | 100 kr |
Oslo-filharmoniens kammerserie
Joseph Haydn
Johannes Brahms