Europaturné
Klaus Mäkelä
Lisa Batiashvili
Jean Sibelius
Oslo-filharmonien i Elbphilharmonie
Elbphilharmonie i Hamburg
Foto Thies Raetzke
Oslo-filharmonien i Elbphilharmonie
Oslo-filharmonien med sjefdirigent Klaus Mäkelä og solist Lisa Batiashvili åpner det nye året med seks konserter i fire europeiske byer.
Jean Sibelius (1865–1957) begynte med fiolintimer da han var 14 år, og ble snart fullstendig oppslukt av instrumentet. Det neste tiåret var hans drøm å bli konsertfiolinist, men til slutt ga han opp og satset i stedet på komposisjon. Sibelius’ Fiolinkonsert ble hans ulykkelige kjærlighetserklæring til fiolinen, og første versjon var så teknisk vanskelig at solistene ikke mestret utfordringene. Den ble etter hvert en av de mest populære fiolinkonsertene, med helt ulike satser som spenner fra en kjølig innledning til en sprudlende intens avslutning.
Sibelius baserte de fire tonediktene i Lemminkäinen fra 1896 på historier fra det finske nasjonaleposet Kalevala, der Lemminkäinen er en fryktløs eventyrer og sjarmør, en slags finsk versjon av Don Juan.
Det første tonediktet beskriver Lemminkäinens eventyr hos jomfruene på en eksotisk, mytologisk øy. I de to neste reiser han til dødsriket og blir drept, men han vekkes til live i det siste diktet. Det mest berømte stykket er Tuonelas svane om fuglen som vokter dødsriket.
Hva spilles
-
Jean Sibelius, Fiolinkonsert
Jean Sibelius Fiolinkonsert -
Jean Sibelius, Lemminkäinen Suite
Jean Sibelius Lemminkäinen Suite
Varighet
Medvirkende
-
Klaus Mäkelä
Dirigent -
Lisa Batiashvili
Fiolin
Billetter
Priser
| Prisgrupper | Pris |
|---|---|
Voksen |
- kr |