John Arne Hirding var ansatt som 2. konsertmester i Oslo-filharmonien fra 1976 til 2009.
John Arne Hirding var ansatt som 2. konsertmester i Oslo-filharmonien fra 1976 til 2009. Han vokste opp i Oslo og fikk pianoundervisning av sin mor fra seks års alder. Etter hvert gikk han over til fiolin og fikk Kaare Sæther som lærer på Musikkskolen på Veitvet fra han var 11.
Hirding var medlem av NRK's juniororkester fra 1964 til 1966. 15 år gammel var han solist med orkesteret i Mozarts fiolinkonsert i G-dur. Året etter var han solist med Oslo-filharmonien i Universitetets aula i Scene de ballet av Charles-August de Bériot.
I 1966 begynte John Arne Hirding å studere ved Musikkkonservatoriet i Brussel med Carlo von Neste som lærer.
I 1970 ble han ansatt som 2. konsertmester i Kringkastingsorkestret. Samme år holdt han sin debutkonsert. Året etter var han solist på Nye talenter med Oslo-filharmonien. Etter dette, studerte han videre i Brussel, og oppnådde høyeste utmerkelse da han avsluttet studiene i 1972.
Ved siden av arbeidet i orkesteret var Hirding også aktiv som solist, som turnerende musiker for Rikskonsertene og som kammermusiker. Sammen med Reidar Elnan på 2. fiolin, Otto Berg på bratsj og Øyvind Ekornes på cello var han med å stifte Oslo strykekvartett.
Hirding hadde ry for å være arbeidsom og svært allsidig . Han var spesielt glad i båtliv og dykking og hadde også stor interesse for våpen.
Født: 1. mai 1948 i Oslo
Død: 16. mai 2024 i Oslo
Oppvekstkommune: Oslo
Ansatt i Of: 1976–2009
Instrument og stilling i Of: 2. konsertmester