Jan Olav Martinsen har vært ansatt som 3. hornist med plikt til 1. horn i Oslo-filharmonien fra 1997 til 2024, siden som tuttihornist.

Jan Olav Martinsen har vært ansatt som 3. hornist med plikt til 1. horn i Oslo-filharmonien fra 1997 til 2024, siden som tuttihornist. Martinsen vokste opp i Moss. Han lærte tidlig å spille både klaver og trompet. Fra 13-årsalder begynte han å spille horn. Hans første hornlærer var hans far, Kjell Martinsen, som den gang var hornist i Forsvarets Stabs Musikkorps. Siden fikk han Frøydis Ree Wekre som lærer. Han studerte også i to år med Kjell Erik Arnesen. Senere hadde han også studieopphold i Chicago med Dale Clevenger og Norman Schweikert.

I 1983 ble Jan Olav Martinsen ansatt som alternerende solohornist i Den Norske Operas Orkester. Fra 1992 til 1997 var han solohornist i samme orkester fram til han ble ansatt i Oslo-filharmonien fra 1997.

Jan Olav Martinsen er også aktiv som kammermusiker og en høyt verdsatt pedagog. Han har i mange år undervist ved Norges musikkhøgskole. 

Født: 19. desember 1964 i Fredrikstad

Oppvekstkommune: Moss

Ansatt i Of: 1997–

Instrument og stilling i Of: 3. horn med plikt til 1. horn, fra 2024 tutti horn