
Lea Tagami Andonov har vært ansatt som 1. fiolinist i Oslo-filharmonien siden 2013.
Lea Tagami Andonov har vært ansatt som 1. fiolinist i Oslo-filharmonien siden 2013. Andonov er oppvokst i USA og hadde opprinnelig ingen planer om å bli musiker. Planen var å studere matematikk. Etter et sommerkurs hvor hun møtte Alf Richard Kraggerud, ble hun inspirert og bestemte seg for å flytte til Oslo for å studere med ham på Barratt Due Musikkinstitutt.
Andonov har senere studert privat hos Pavel Berman på Accademia Internazionale Imola. Hun tok mastergrad hos David Takeno på Guildhall Scool of Music and Drama i London.
Andonov ble ansatt i Oslo-filharmonien i 2013, og har vært prosjektmusiker i Det Norske Kammrerorkester ved siden av. Hun er også aktiv som kammermusiker i flere ensembler, som Maiastra, Boyes Musikkompani og Prussia Cove's Open Chamber Music.
oppr. Leah Meredith
Født: 1989
Nasjonalitet: USA
Ansatt i Of: 2013–
Instrument og stilling i Of: 1. fiolin