Oslo-filharmonien lanserer sesongen 26/27
For første gang på over 10 år engasjerer Oslo-filharmonien en egen huskomponist. De har sikret seg en av de mest prisbelønte norske komponistene internasjonalt, og første norske komponist til å motta Ernst von Siemens Musikstiftungs komponistpris, Kristine Tjøgersen.
Skrevet av Liv-Randi Holann
Komponist Kristine Tjøgersen
Foto Rui Camilo/Ernst von Siemens Musikstiftung
Det treårige samarbeidet innebærer at Tjøgersen skriver nye bestillingsverk for orkesteret og er en kunstnerisk samtalepartner gjennom hele perioden. Hennes musikk, kjennetegnet av en nysgjerrig utforskning av lydens natur, med inspirasjon fra biologi og naturvitenskap, er allerede godt etablert på europeiske konsertscener, men sesongen 26/27 markerer et nytt kapittel i forholdet mellom henne og Oslo-filharmonien.
Tre av Tjøgersens verk fremføres i løpet av sesongen: Wolpertinger urframføres under Ultimafestivalens åpningskonsert 10. september, i samarbeid med IRCAM. I januar får Ambra verdenspremiere i et program med Beethovens niende symfoni. I februar er Tjøgersen igjen aktuell med Bioluminescence, et verk der orkesteret selv blinker med LED-lys i koreograferte mønstre. I samme program spilles Schumanns fiolinkonsert med Vilde Frang og Stravinskijs Ildfuglen, dirigert av Pablo Heras-Casado.
Les mer om Kristine Tjøgersen i denne artikkelen.
Sesongen 26/27 inneholder fem nye bestillingsverk og ti øvrige samtidsverk. I tillegg bringer Oslo-filharmonien Øyvind Torvunds Morgon i skogen til The Proms i London 29. august, en av klassisk musikks mest prestisjefylte arenaer.
Blant sesongens øvrige høydepunkter er Daniel Hardings oppføring av Mahlers andre symfoni i september, med solistene Sabine Devieilhe og Marianne Crebassa. I september og oktober følger to av verdens største fiolinister, Veronika Eberle og Janine Jansen med henholdsvis Sibelius’ Fiolinkonsert og Sjostakovitsj’ Fiolinkonsert. I november innleder orkesteret en hel Brahms-festival med 99 år gamle Herbert Blomstedt på podiet. Emanuel Ax er solist i John Williams' pianokonsert i februar og Joyce DiDonato gjør sin debut med Oslo-filharmonien i april, med Berlioz' Les nuits d'été. Sesongen avsluttes med Strauss' En Alpesymfoni under ledelse av François-Xavier Roth, et verk som krever 125 musikere.